İsmail Biçer

 bicer[1]                                                                                                                                          Üstad Merhum Hafız İsmail BİÇER

İsmail Biçer 1947 yılında Bolu’nun Göynük ilçesinin Çay köyünde doğdu, 1957 yılında hıfzını tamamladı. 1958 yılında İstanbul’a gelerek Hafız Hasan Akkuş’tan iki buçun sene ta’lim ve tecvid okudu.Onun İstanbul’a gelip Türkiye hatta dünya çapında güzel Kur’an okuyan ünlü bir hafız olmasının hikayesi şöyledir:
Rahmetli Hafız Hasan Akkuş zaman zaman dünürünün yanına Göynük’e gidermiş. 1958’in başlarında yine Göynük’e gittiğinde bir mevlid merasiminde Kur’an okuyan küçük bir hafız dikkatini çekmiş. Merasimden sonra yanına çağırtmış, ilgilenmiş ve yakınlarına: “Bu küçük hafız köyde kalmasın, hemen İstanbul’a, Nuruosmaniye Kur’an Kursu’na benim yanıma getirin” demiş. Onlar da getirip Hafız Hasan Akkuş Hocefendiye teslim etmişler. İsmail Biçer’deki güzel Kur’an okuma kabiliyetini ilk keşfeden ve onu yetiştirmeye çalışan Hasan Akkuş Hocaefendi olmuştur. Hocaefendi onunla özel olarak ilgilenir, gittiği dînî merasimlere mutlaka onu da götürür, Kur’an okuturmuş. İsmail Biçer 1969 yılında İstanbul İmam-Hatip Okulun’dan, 1976 yılında da İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü’nden mezun oldu. İk görevine 1966 yılında Fatih Müftülüğü’ne bağlı Edirnekapı Mihrimah Sultan Camii’nde müezzin kayyım olarak başladı. 1979 yılında askerlik dönüşü, Reîsü’l-kurrâ Abdurrahman Gürses Hocaefendi’nin yaş haddinden emekliye ayrılmasıyla boşalan Eminönü Müftülüğü’ne bağlı Bayezit Camii İmam-Hatipliği’ne atandı. Abdurrahman Gürses Hocaefendi’den İlm-i Kırâat (Aşere ve Takrib) okuyarak icâzet aldı. Böylece memleketimizin en güzîde iki hocasından ta’lim ve kırâat okuma imkanı buldu.

Mesleklerinde değerli insanların yetişmesi, değerli üstadlar eliyle olmaktadır.Abdurrahman Gürses Hocaefendi de İsmail Biçer’i evladı gibi severdi, o da ona babası gibi hizmet ederdi.İsmail Biçer Kur’ân aşığı idi. Kendisi hafız olduğu gibi oğullarını da hafız yetiştirmişti. Üç oğlu var, üçü de hafız. Bu, her aileye nasip olmaz. İsmail Biçer gayet samimi idi, Çok mütevazi idi. Arkadaş canlısı idi. Caminin odasında arkadaşlarıyla beraber olup simit yemeyi davetlere gitmeye tercih ederdi. Arkadaşları da kendisini çok severdi.Sahabe-i kiram içerisinde Abdullah b. Mesud güzel Kur’an okumasıyla temayüz etmişti. Peygamber Efendimiz zaman zaman onun okuduğu Kur’an’ı dinler ve çok duygulanırdı. Abdullah b. Mesud Kur’an’ı sanki yeni inmiş gibi okurdu. İsmail Biçer de günümüzde Kur’an’ı öyle güzel okurdu. İsmail Biçer’i de sanki Allah, Kur’an’ı güzel okumak için yaratmıştı. Çok güzel Kur’an okurdu, dinleyenler adeta kendilerinden geçerdi. Hele onu tarihî Bayezit Camii’nde dinlemek ayrı bir zevkti. Görevli olduğu Bayezit Camii’nde mutlaka öğle ve ikindi namazlarından sonra da aşır okurdu. Camiye özel olarak onu dinlemek için gelenler olurdu. Memleketimizde, İslâm Ülkeleri arasında tertip edilen çeşitli toplantıların açılışında Kur’an-ı Kerim’i İsmail Biçer okurdu.

 İsmail Biçer sadece Kur’an’ı güzel okumakla yetinmez, aynı zamanda okuturdu.O: “İnsanın, Kur’an’ı güzel okuyabilmesi için iki şeyi yapması gerekir: Birincisi, Kur’an’dan uzaklaşmamalı, her fırsatta onu okumalı, ikincisi de sadece kendisi okumakla kalmayıp aynı zamanda talebe okutmalıdır.” derdi.Kendisinden Kur’an okumak isteyen hiçbir kimseyi boş çevirmezdi. Bayezit Camii aynı zamanda İsmail Biçer için bir Kur’an Kursu idi. Özellikle nöbetçi olduğu günler gün boyu Camiden talebe eksik olmazdı. Grup grup gelirlerdi. Kimilerini öğle namazından önce okutur, kimilerini sonra, kimilerini ikindiden önce, kimilerini sonra okuturdu. Talebe okutmak, hele kabiliyetli talebeleri okutmak çok hoşuna giderdi, bundan büyük zevk alırdı. Bu hizmetinden dolayı hiçbir maddî menfaat da beklemezdi.
“Hocamın bana vasiyeti var, Kur’an okutma karşılığında birşey almam” derdi. İsmail Biçer Haseki Eğitim Merkezi’nde Kıraat bölümünde 1986 yılından beri haftada 2 saat Ta’lim ve Tashih-i Hurûf derslerine giriyordu. Kursiyerlerle meşgul olmayı çok seviyordu. Adeta ders saati ona az geliyordu. Onun için çoğu kez teneffüs saatlerinde öğretmenler odasına gelmez, sınıfta kursiyerlerle sohbet ederdi.

Kur’an-ı Kerim tilavetinde, hangi meclis ve toplantıda nerelerin okunacağını bilmek ve okumak, kırâat adabındandır. Reîsü’l-kurrâ Abdurrahman Gürses hocamız bu hususa çok dikkat eder, talebelerini de öyle yetiştirmektedir. İsmail Biçer de hocaefendinin yanında yetiştiği için buna çok dikkat ederdi.Aşır olarak okuyacağı âyetlerin meallerini önceden mutlaka okurdu. Zaten manaya vâkıf olmadan güzel okumak pek mümkün değildir. Bazen insana, sonradan başına gelecek olan şeyler malum olur.İsmail Biçer’e de sanki öleceği malum olmuştu. Vefatından kısa bir müddet önce Fatih Camii İmam-Hatib’i Osman Şahin rüyasında onu Fatih Camii’nin bir köşesinde Kur’an okurken görmüş, rüyasını rahmetliye anlatmış, o da “hangi âyetleri okuyordum, biliyor musun?” diye sormuş. Osman Şahin: “Bilmiyorum” demiş. Bunun üzerine rahmetli İsmail Biçer “Ben de aynı rüyayı gördüm “Li külli ümmetin ecelün fe izâ câe ecelühüm lâ yeste’hirûne sâaten ve lâ yestakdimûn…” âyetini okuyordum”, demiş. Anlamı şöyledir: “Her ümmetin bir eceli vardır. Onların ecelleri gelince ne bir an geri kalırlar, ne de bir an ileri gidebilirler.” (A’râf sûresi, 34)

İsmail Biçer Ehl-i Kur’ân idi. Yüce milletimiz dinine, vatanına hizmet edenleri hiçbir zaman unutmaz.Onun da Kur’ân-ı Kerim’e hizmetlerinin karşılığı cenaze merasiminde görüldü. Memleketimizin her tarafından gelen hafız ve Kur’an aşıkları Bayezit meydanını tıklım tıklım doldurdu.

              Reisül Kurra Hafız Abdurrahman GÜRSES Hocaefendi

Cenaze namazını Diyanet İşleri eski başkanlarımızdan Dr. Tayyar Altıkulaç Bey kıldırdı. Tayyar Bey İmam Hatip Okulu’nda İsmail Biçer’in Kur’an-ı Kerim hocası idi. Namazdan sonra yapmış olduğu veciz konuşmasında: “Türk milletinin başı sağolsun. Bir yıldız kayboldu. Türk Milleti Kur’an-ı Kerim sahasında bir numaralı evladını yitirdi. En güzel Kur’an okuyan evladını kaybetti. İsmail Biçer’in aramızdan ayrılışına, sebeb-i hayatım olan babamın ölümünden daha çok üzüldüm” dedi. Nâşı tekbirlerle Edirnekapı mezarlığına defnedildi. İsmail Biçer’in defnedildiği 28 Mart 1998 Cumartesi akşamı İskenderpaşa Camii’nde Yatsı namazını müteakip hatim merasimi yapıldı. Cami tıklım tıklım doluydu. Merasime İstanbul’un güzide hafızları iştirak etti. Bunların çoğu İsmail Biçer’in talebeleri ve arkadaşları idi. Sayıları kırkın üzerinde idi. Bütün hocaefendiler gerçekten o toplantının mana ve ruhuna uygun âyetler okudu.

Sözlerimizi bağlamak gerekirse, kesin bir inançla diyebiliriz ki; ülkemizin değişik bölgelerinde Kur’ân’a hizmetle isimlerini yücelten kişiler arasında Gönenli Mehmet Efendi’nin, Hendekli Abdurrahman GÜRSES hocaefendi’nin ve Merhum Üstad Hafız İsmail BİÇER Hocaefendi’nin özel ve öncelikli bir yeri bulunmaktadır. Hocalarımızın bize bıraktığı güzel hizmeti devam ettirmek, onun güzellikleriyle bezenmekle, hiç değilse bu arzuyu taşımakla olur. Onlar vatanını çok sevdi, insanlarımızı çok sevdi, Kur’ân’a hizmeti, en olumsuz durumlarda bile, Allah’ın kitabına hizmeti baş tacı ettiler. En önemlisi inandıkları doğruların gerçekleşebilmesi için yorulma bilmeden çalıştılar.

Gayret ve hizmetlerine hayran olduğum, kendilerini büyük bir muhabbetle sevdiğim ve kısaca tanıtmaya gayret ettiğim bu büyük zatları nazarlarınıza arz ederken, ruhaniyetlerinden özür dilerim. Rabbim onlardaki aşkı, şevki, ihlası meccanen hepimize bağışlasın..Amin!..

        İsmail BİÇER Hocaefendinin talebesi Hafız Ekrem NALBANT

                 Eminönü Yeni Camii Tilaveti

 

 

 

 

 

 

 

Reklamlar

5 thoughts on “İsmail Biçer

 1. Ahmet ÖZKOÇ dedi ki:

  İslam alemine örnek ve yaşayan insanların ellerinden öpüyorum. Vefat edenlere cenabı allahtan gani gani rahmet diliyorum.Yıllar önce aldığım takım hatim kasetlerini canım gibi saklıyorum.Allah ondan razı olsun.Kabri cennet olsun. Bu vesile ile sizlerede teşekkür ederim. Allah sizden de razı olsun.

 2. Hayrullah KARADEMİR dedi ki:

  İsmail Biçer ve Reüsül Kurra Abdurrahman Gürses vb. hocalarımızdan Rabbim sonsuzlara dek razı olsun Cennet bülbülleri olsunlar.Siz bu siteyi hazırlayanlardan da Allah razı olsun.İsmail Biçer Hocamızın Aşir litararünde cd dvd vb satan yayınevleri neler?? Yada İnternetten İndirebileceğim Site varmı ? BERAAT KANDİLİNİZİ KUTLAR TÜM MÜSLÜMAN KARDEŞLERİMİZE VE SİZLERE MAĞFİRET DİLİYORUM

 3. KADİR turgut dedi ki:

  ALLAH KENDİSİNDEN RAZI OLSUN.KEŞKE ÖMRÜ HAYATINDA TANIŞMAYI ÇOK İSTERDİM VE KENDİSİNDEN DERS ALMAYI.HEP DİNLEYİŞİMDE İÇİMİZİ SIZLATAN OKUYUŞUYLA,KIRATIYLA KENDİSİNE HAYRAN BIRAKAN BİR DERYA. ALLAH RAHMET EYLESİN….

 4. Cahit Külekçi dedi ki:

  Allah razı olsun..

 5. nurullah dedi ki:

  HAYATI YAŞANTISI OKUYUŞU KUR AN OLAN İSMAİL BİÇER ÜSTADIMIZI HOCAMIZI RAHMETLE ANIYORUZ AMA ONUN HAYATI OLAN KUR ANI NEKADAR OKUYORUZ ANLAMAYA ÇALIŞIYORUZ VE EN ÖNEMLİSİ YAŞAMAK İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ RABBİM BİZİ YAŞAN KULLARIN EYLESİN

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s